Bohužel řada lidí přístup jako já nemá. Ozývají se mi lidé, kteří mají podobně jako já chalupu na samotě u lesa, kam najednou přijely bagry a začínají stavět dům. Říkají, že jsou přesvědčeni o tom, že na tomto pozemku se nacházejí chráněné druhy, v poslední době je v tomto směru populární chřástal polní, což je velmi přísně chráněný druh ptáka. Tito lidé chtějí, abych šla pozemek prohlédnout, ideálně tam našla chřástala a tím tuto z jejich strany nechtěnou stavbu zastavila.
Když se jedu na lokalitu podívat, v 99 % případů tam žádného chřástala nenajdu a z databáze si zjistím, že tam ani historicky nikdy nebyl. Pokud se tam náhodou vyskytuje, zjistím, že již existují nějaké předpisy, které zajišťují, že stavebník s chřástalem počítá a je o něj nějak postaráno. Těm lidem ale samozřejmě nejde o to, aby se ochránil chřástal, ale aby se stavba nerealizovala. Toto jsou dva velmi důležité důvody, které u svých zakázek rozlišuji. Pokud někdo chce ochránit přírodu a záleží mu na ní, zde jsem vždycky k dispozici. Není to záchrana před výstavbou, ale spíše prevence v ochraně přírody. Například když člověk narazí na cenné lokality, jako jsou staré zahrady, parky, vinice nebo mokřady, kde může žít spousta zvláště chráněných druhů, ráda mu pomůžu, protože existuje spousta nástrojů, jak tato cenná místa ochránit. O těchto nástrojích vám napíšu někdy příště. Tady je ale důležité, aby se tyto nástroje použily dříve, než se lokalita v územním plánu změní na zastavitelnou plochu nebo než se tam začne realizovat nějaký záměr. Tuto prevenci v ochraně přírody proti škodlivým vlivům, případně staveb ráda zajistím. Na takových projektech moc ráda spolupracuji.
Pak je tu ale ta druhá část, kdy klientovi nejde primárně o ochranu přírody, ale o to zabránit výstavbě v jeho sousedství. Sama dobře vím, jak je to nepříjemné, na druhou stranu je třeba respektovat zákonem stanovené podmínky, a pokud je lidé splní, mohou legálním způsobem postavit. V momentě, kdy na pozemek najedou bagry a začnou pracovat, přicházejí odpůrci staveb s požadavkem: „Prosím vás, hlavně tam najděte nějakou žábu nebo brouka!“
Tady je třeba si uvědomit, že tímto způsobem ochrana přírody nefunguje, ani by fungovat neměla. Z chráněných druhů se uměle dělají rukojmí a slouží k tomu, aby se stavba zastavila. V takovém případě vůbec nejde o ochranu přírody, ale o zkomplikování situace. Tento postup není správný ani z hlediska vnímání ochrany přírody veřejností, protože potom je ochrana přírody vnímána jako strašák, který zastaví stavbu. Naší povinností je vytvářet pro chráněné druhy biotopy a aktivně je chránit. A to je často mnohem prospěšnější než zastavovat stavby, které navíc notabene v rozporu s ochranou přírody ani nejsou.