Malí obyvatelé našich domů aneb Nehnízdí vám někdo na fasádě?

Malí obyvatelé našich domů aneb Nehnízdí vám někdo na fasádě?

Chystáte se rekonstruovat dům včetně jeho zateplení? Pak byste měli vědět, že na stavebním úřadě po vás mohou chtít posudek, který by vás možná ani nenapadl. Týká se totiž hnízdění ptáků a netopýrů na vaší fasádě.

 

Velký boom zateplování budov

Především v letních měsících je zateplování budov velmi aktuální téma. V tomto období se hodně staví, ale i rekonstruuje.
A právě například v rámci programu Zelená úsporám dochází k zateplování fasád starších domů. Někdy se však stane, že vám úřad nedá povolení, dokud mu nedodáte posudek zabývající se tím, zda na vaší fasádě nehnízdí ptáci či netopýři.

Úřady mají různé požadavky a výtky. Nejlepší je jim předcházet tak, že jim rovnou dodáte všechny potřebné posudky a studie.

Kampak ptáčku kam se schováš?

A proč si ptáci a netopýři volí právě fasády domů jako své útočiště? Protože jim ve volné přírodě ubývá příležitostí ke hnízdění. Typickými obyvateli jsou například rorýsi, kteří dříve nacházeli domov ve skalách a skalních útvarech. Dnes jsou však tyto lokality velmi navštěvované turisty a rorýsi tak nemají potřebný klid. Na druhou stranu ale také zjistili, že se jim hnízdění poblíž lidí vyplatí. Díky odpadkům je kolem člověka více hmyzu, více potravy a navíc se do měst neodváží predátoři, tedy šelmy a draví ptáci, jenž jim v přírodě mohou vybrat hnízda. Rorýsi si často volí vysoké budovy, například panelové domy, hnízdí na jejich římsách, ve světlících či pod střechami.

Rorýsům se ve společnosti lidí líbí. Mají tu dost potravy i míst k hnízdění.

Zateplením jim bereme domov

Často se stává, že po zateplení domů se ztrácí místa, kde mohou ptáci či netopýři hnízdit. Mizí různé prohlubně, římsy, okénka atd. Rorýsi, kteří se po zimě opět vracejí na stejné místo, musí pak hledat novou hnízdní příležitost. Bývají z této změny velmi zmatení a nový domov pro ně nebývá vždy snadné najít.

Není se třeba bát toho, že by vám rorýs fasádu znečistil. Většinu života tráví v letu.

Rorýse vám dům nezničí

Majitelé nemovitostí se většinou obávají, že pokud se jim na budově usídlí nějaký pták, nepřinese jim to nic dobrého.
Rorýsi však nikoho neomezují a ani neznečisťují fasádu. Většinu svého života tráví v letu, během kterého prý i spí. Jsou to totiž vynikající letci. V hnízdě tak pouze vyvedou své mladé. A ještě jedno pozitivum soužití s rorýsi má, nebude vás obtěžovat otravný hmyz. Vypořádají se totiž s mouchami i komáry.

Soužití s rorýsi může být oboustranně výhodné. Vy jim poskytnete domov, oni vás zbaví otravného hmyzu.

Úřady na zvířata nezapomínají

Pokud má dojít k zateplení nějaké budovy, často se stává, že úřady požadují posudek ohledně hnízdění. I na mě se s jejich vypracováním obrací mnoho klientů. To potom vyrážím do terénu, kde je zapotřebí důkladně prohlédnout danou budovu,
zda tam nějaké příležitosti pro hnízdění jsou.  

Pokud si u mě klient takovýto posudek zadá, čeká mě podrobná prohlídka budovy.

A co když hnízda objevím?

Ani tak zateplení nestojí nic v cestě. Vymyslíme spolu s majitelem či stavitelem takové řešení, aby se tam ptáci či netopýři mohli vrátit i po zateplení budovy. V některých případech to dokonce budovu obohatí, protože řešení může být architektonického rázu. Existují i speciální budky, které mají velmi zajímavé provedení.

Někde se tam ptákům ani netopýrům nelíbí

Jestliže se ukáže, že hnízda ani příležitosti na budově nejsou, tak je vše v pořádku i pro úřad. Ten na základě posudku vydá potřebné povolení a může se zateplovat.

Chystáte se také zateplovat svůj dům? A jste si jisti, že u vás nebydlí nějací ptáci nebo netopýři? Ráda vám vypracuji posudek.

Mohu vám pomoci s realizací vašeho projektu?

Ozvěte se mi a domluvíme si schůzku.

Ing. Kateřina Zímová

Jsem akční i na sociálních sítích: