Když do záměru stavby začnou mluvit žáby

Když do záměru stavby začnou mluvit žáby

Představte si, že plánujete stavbu rodinného domku. Už máte skoro všechny potřebné dokumenty vyřízeny. Jenže právě v ten moment vám přijde nečekaná zpráva z Odboru životního prostředí a vy se chytnete za hlavu, že sen o domečku je náhle v ohrožení.

Každý problém má své řešení. Na problémy se žábami jsem tady já.  

Nečekaní obyvatelé

Přesně taková situace právě nastala u jednoho mého klienta. Ten si nedaleko Prahy chce postavit rodinný dům. Všechno povolení dostal a už to vypadalo, že bude moct začít stavět. Jenže pak mu přišla zpráva z Odboru životního prostředí. Bylo v ní uvedeno, že na daném pozemku dříve byly pozorovány ropuchy. Proto je nutné ještě před výstavbou domu nechat zpracovat přírodovědný průzkum, zda tam zmíněné ropuchy opravdu nejsou. A to už bude práce pro mě.

V tomto případě mi práce v terénu většinou nezabere déle než jeden den.

Přírodovědná studie

Jako první mě čeká průzkum daného pozemku. Ten však nebude trvat dlouho, většinou mi postačí jeden den v terénu. I když ne vždy je to tak jednoduché. Záleží totiž na tom, jaké je právě roční období. Jaro je naštěstí ideální doba, protože obojživelníci jsou aktivní, začínají se shromažďovat a přesouvat. Díky tomu bude patrné, zda na pozemku ropuchy opravdu žijí či nikoliv.

Jaro je pro zkoumání přítomnosti živočichů ideální období.

Se studií zpátky na úřad

Výslednou studii je pak nutné donést na stavební úřad. Tím klient splní to, co úřad požadoval a může se konečně pustit do stavby. Samozřejmě teď přichází na řadu otázka:

Co dělat, pokud tam ropuchy opravdu budou?

Řešení je jednoduché: vytvoříme žábám lákavější domov.

Rozhodně to neznamená, že by se měl klient se stavbou rozloučit a hledat si jiný pozemek. Společně se stavaři vymyslíme to, jak upravit parametry stavby tak, aby mohla být na pozemku i spolu se žábami. Ropuchy nejsou vázány na jedno místo, takže pokud se jim vytvoří lákavější biotop někde nedaleko, velmi rády přesídlí. Získá tak nejen majitel pozemku, ale i ropuchy, kterým se vytvoří místo, kde jim bude ještě lépe, než předtím. Například zřízením jezírka, sadbou rostlin apod.

Mohu vám pomoci s realizací vašeho projektu?

Ozvěte se mi a domluvíme si schůzku.

Ing. Kateřina Zímová

Jsem akční i na sociálních sítích: